KT4

PROJEKT UX APLIKACJI MOBILNEJ

PRODUKT

Istniejąca aplikacja mobilna dla kierowców transportu międzynarodowego umożliwiająca kontakt ze spedytorem, przesyłanie dokumentów, odbieranie i wykonywanie zleceń, nawigację, prowadzenie elektronicznej karty drogowej, wysyłanie statusów oraz składanie protokołów zdawczo-odbiorczych.

PROBLEM

Głównym problemem była niechęć do korzystania z dotychczasowej aplikacji przez kierowców przez nieintuicyjny interfejs i skomplikowaną obsługę.

CEL

Redesign aplikacji, stworzenie przyjaznego pulpitu i łatwego dostępu do najważniejszych funkcji.

MOJA ROLA

UX designer. Zadania: architektura informacji, zaproponowanie zmian, przygotowanie makiet, przeprowadzenie testów użyteczności i zaprojektowanie interfejsu.

PROCES

Projekt powstał przy użyciu procesu User Centered Design, w którym przeszliśmy fazy od analizy, szkicowania po ewaluację i implementację.

 

Źródło: usabilla.com

ANALIZA

W pierwszym kroku przeanalizowałem działanie dotychczasowej wersji aplikacji. W oparciu o zgłoszone problemy przez kierowców oraz własne wnioski mając na uwadze heurystyki Jacoba Nielsena, oznaczyłem punkty powodujące problemy z użytecznością aplikacji.

SZKICE I PROJEKTY

W pierwszej kolejności powstały szkice na papierze (niestety nie zachowały się skany). Następnie rozwiązania przenoszone były na proste prototypy do wykonania testów. Poniżej zamieszczone jest kilka roboczych wersji zleceń.

TESTY UŻYTECZNOŚCI

Testy zostały przeprowadzone na grupie 18 kierowców. Grupa mieszana, bez wcześniejszej styczności z aplikacją.

Test obejmował ścieżki:
1. Włączenie karty kierowcy
2. Dodanie statusu awaria pojazdu
3. Zakończenie statusu
4. Przejście do aktualnego etapu i rozwinięcie informacji dodatkowych
5. Wykonanie etapu (rozpoczęcie, oczekiwanie, zakończenie)
6. Wprowadzanie danych w formularzu i zatwierdzenie

Dojście do konkretnej akcji jak np. aktualny etap było możliwe przez 3 różne ścieżki. Co obrazuje nam, że 60% użytkowników skorzystało z kafelka na dashboardzie, 40% z piktogramu na dolnym pasku (bottom menu). 0% z hamburgera (menu bocznego) z którego we wcześniejszej wersji kt4 odbywało się przejście do zleceń.

Wnioski

  • Kierowcy do poruszania się po aplikacji chętniej używają dashboardu niż menu bocznego (77-100% kierowców wybierało tę ścieżkę) w zależności od zadania.
  • Etykiety przycisków powinny być jednoznaczne zamiast np. „Szczegóły” to „Przejdź do zlecenia”
  • Kluczowe funkcje powinny mieć swoją historię – statusy zapisujące się na karcie kierowcy, lista zakończonych zleceń.
  • Konieczne jest informowanie kierowcy o skutkach każdej akcji (potwierdzenia i powiadomienia), aktualne etykiety okien.
  • Powinna zostać zachowana spójność w działaniu elementów w obrębie aplikacji. Zakładki menu przekierowują do konkretnych ekranów. Jedna z zakładek nie może wywoływać akcji bezpośrednio z poziomu menu (wcześniej start karty).
  • Ikona koperty jest odpowiedniejszym odnośnikiem do komunikatora niż ikona dzwonka. Szczególnie, że powiadomienia np. o nowych zleceniach też odbywają się przez kanał komunikacji.
  • Dla tej grupy docelowej łatwiejsze i bardziej naturalne jest dodawanie statusu kierowcy poprzez bottom menu zamiast przez pływający przycisk FAB

WYRÓŻNIENIE

🏆 Nowa wersja aplikacji została wyróżniona tytułem innowacji na największych targach logistycznych w Polsce.

Tworzę z pasją

Aplikacje
Usługi
Strony www
E-commerce

Kontakt

3 + 3 =

© 2020 plowiec.com