Eco Driving

PROJEKT UX APLIKACJI MOBILNEJ

PRODUKT

Aplikacja mobilna dla kierowców transportu międzynarodowego umożliwiająca kontrolowanie spalania i jazdy ekonomicznej.

Aplikacja połączona będzie z centralką w pojeździe. Dzięki czemu mogą być analizowane m.in takie dane jak stopień naciśnięcia gazu, analiza terenu (ile stopni pojazd jedzie na wzniesienie), przewidywanie trasy, zachowanie w korkach i wiele innych.

PROBLEM

Przekazanie użytkownikowi wskazówek na temat jazdy w czasie rzeczywistym w celu poprawy jego wyników. Informowanie go o miejscu w rankingu i benefitach z tym związanych.

CEL

Stworzenie projektu aplikacji mobilnej kontrolującej i wspomagającej kierowcę w jeździe ekonomicznej.

MOJA ROLA

UX designer. Zadania: stworzenie architektury informacji, przygotowanie makiet, przeprowadzenie testów użyteczności i zaprojektowanie interfejsu.

PROCES

Projekt powstał przy użyciu procesu Design Sprint, w którym przeszliśmy fazy od zrozumienia problemu, planowania i szkicowania po stworzenie prototypu oraz przetestowania go.

 

PERSONA

W pierwszym kroku przygotowałem persony w oparciu o wywiady z kierowcami międzynarodowego transportu towarów. Umożliwiło to określenie co kierowcy cenią w swojej pracy, jakie elementy wzbudzają ich niechęć oraz jakie są ich potrzeby.

RESEARCH

Wstępnie przeanalizowałem konkurencyjne rozwiązania, ich mocne i słabe strony. Od konceptów po aplikacje dostępne na naszym rynku.

ARCHITEKTURA INFORMACJI

Zaplanowałem wstępnie schemat aplikacji.  Z jakich ekranów powinien składać się projekt oraz jak są ze sobą powiązane.

SZKICE

Zaplanowałem wstępnie schemat aplikacji. Ze względu na specyfikę zawodu kierowców pojazdów ciężarowych przyjąłem założenia:

 

  • Nieco większe wymiary elementów. Aplikacja choć nie powinna to prawdopodobnie będzie używana przez kierowców też podczas jazdy. Pracownicy fizyczni mają zazwyczaj większe dłonie i palce co musiałem uwzględnić przy tzw. missclickach.
     
  • Aplikacja powinna być prosta w budowie. Kierowcy są często osobami nietechnicznymi, niekorzystającymi z aplikacji mobilnych.
     
  • Wśród grupy docelowej jest też duży odsetek osób z bliskiego wschodu – aplikacja będzie tłumaczona na kilka języków. Trzeba mieć to na uwadze podczas projektowania etykiet, przycisków itd.

PROTOTYP

TESTY UŻYTECZNOŚCI

Przeprowadziłem zdalne testy użyteczności z 21 użytkownikami. Przetestowane zostały dwie wersje aplikacji. Scenariusz składał się z 7 etapów, w których użytkownicy mieli za zadanie wykonanie określonych akcji na prototypie aplikacji.

  • Zalogowanie się
  • Wybranie porady, która według użytkownika jest najważniejsza (ma najwyższy priorytet)
  • Przejście do historii i sprawdzenie wyniku za poprzedni miesiąc
  • Powrót na pulpit/dashboard
  • Przejscie do rankingu i aktualnego miejsca
  • Sprawdzenie powiadomienia
  • Wylogowanie się

WYNIKI:

Testy umożliwiły określenie mocnych i słabych stron użyteczności aplikacji. W ostatecznym projekcie uległy zmianie:

  • Nazwy etykiet menu – Pulpit zamiast wynik
  • Układ dashboardu/pulpitu
  • Nazewnictwo wyników
  • Rangi
  • Sortowanie porad

GAMIFIKACJA

Został stworzony system premiowy dla najlepszych kierowców. Umożliwia on zdobywanie odznak, konkurowanie z innymi kierowcami oraz zdobywanie premii od pracodawcy.

PROJEKT KOŃCOWY

Aplikacja dzięki połaczeniu z urządzeniem centralnym w pojeździe może analizować takie dane jak stopień naciśnięcia gazu, analizować teren gps, stopień nachylenia powierzchni oraz zachowanie kierowcy podczas jazdy. Aplikacja przesyła kierowcy porady jak zmniejszyć spalanie. Dobre wyniki premiowane są odznakami w aplikacji a na ich podstawie pracodawca może wynagradzać najlepszych kierowców.

Dodatkowo przy ścisłej współpracy z klientem został zaprojektowany widok i działanie raportu Eco-Driving w aplikacji web dla spedytorów.

 

Tworzę z pasją

Aplikacje
Usługi
Strony www
E-commerce

Kontakt

10 + 3 =

© 2020 plowiec.com